Cazibe

29 Mayıs 2012 Salı


Duyduğum kadarıyla ( Biricik Homeless'ımızın da dediği kadarıyla) herkes bir dönem vampir kitaplarına takıyormuş. Sanırım ben de tam şu anlarda o dönemi yaşıyorum. Keza ne kitap okusam,hepsi vampirlerle ilgili son zamanlarda.

Gelelim kitaba. Yine indirimli kitaplar reyonundan alınmış bir vampir kitabı.( İndirimli reyonlarda da amma vampir kitabı var ha!! ) Anne Rice'ın sıkıcı vampirlerinden sonra, sıkılmadan okunabilen bir vampir kitabı.

Kitabın arka kapağında yazan bir yorum kitabı aslında tam anlamıyla anlatıyor: "Edepsiz ve Hoş." Öncelikle kitaba kesinlikle bir +18 damgası vurulmalı. Ha komple +18 olan bir kitap değil ama bazı yerlerde uuu baya bir. Onun dışında bence konu olarak gerçekten sürükleyici. Ha şimdi ne olacak, e bu olunca ne olacak diye bir yeni bölüme geçmeye çalıştım hep. Kurgusunu ve anlatımını gerçekten beğendim. Öyle fazla bir tarih bilgisine yer verilmiyor, çok fazla betimleme yapılmıyor. İnsanı da hiç sıkmıyor.

Kitabın bir farklı yönü, kitap aslında 2 kişinin ağzından yazılıyor. 2 ayrı karakterin; baba-oğul vampirin ağzından. Bu şekildeki bir anlatımı ilk defa görüyorum. Hem ilginç hem güzel geldi. Çünkü olayların gidişatını ve karakterler üzerindeki etkilerini karşılıklı olarak görebiliyorsunuz. Bence bu yazar ve kitap açısından oldukça büyük bir artı.

Konu olarak bakarsak da, ana karakterlerden birinin babası bazı şeyler istemek için geri döner. Oğlunu kaçırır,işkenceler eder,istediğini almaya çalışır. Bu sırada da,ona karşı olan karakterler de armut toplamaz tabikii. -Bu karakterlerinde hemen hemen hepsi vampir bu arada.- Onu yenmeye çalışırlar. Kısaca böyle diyebilirim, tabiki bunlar içinde bir sürü detay var,okumadan bilemezsiniz. :)

Ancak kitabın sonucu öyle bir bitti ki, yok artık dedim ve hemen 2.kitaba başlamak istedim.(Seri 5 kitaptan oluşuyor) Zaman geçirmek için okunabilecek tavsiye bir kitap,tabi +18 uyarısını da dikkate alarak.

0 yorum:

Yorum Gönder